Jak zapobiec powstaniu próchnicy zębów?


Zapewne już samo słowo „dentysta” budzi w niejednym z nas lęk i przerażenie. Stomatolog Warszawa Bemowo. Nic dziwnego, nasze zęby są bowiem bardzo wrażliwe. Odczuwalny ból podczas leczenia jest spowodowany obecnymi w naszym zębie włóknami nerwowymi oraz naczyniami tętniczymi i żylnymi. Szczególnie jeśli mówimy o leczeniu kanału, które jest konieczne, gdy próchnica zęba jest zbyt długo nieleczona. Taki zabieg jest zwykle dość bolesny i kosztowny. Skąd bierze się ta cała próchnica?

Przyczyn próchnicy zębów jest naprawdę bardzo wiele. Możemy mówić tu zarówno o przyczynie genetycznej, jedzenie klejących, słodkich pokarmów, jak i zaniedbaniu higieny jamy ustnej. Problem ten dotyka około 50% dorosłych oraz znacznie więcej dzieci i młodzieży, bo nawet do 90%. Jak rozpoznać próchnicę?

Objawy tej choroby zwykle ograniczają się do bólu zębów zarówno przy szczotkowaniu, jedzeniu, jak i normalnym funkcjonowaniu, widocznych ubytkach oraz wrażliwości na ciepło i zimno. Często towarzyszą jej jednak przykry zapach z ust lub przebarwienia. Przy owych symptomach należy niezwłocznie udać się do stomatologa.

Możemy jednak zapobiec powstaniu próchnicy odpowiednio dbając o nasze uzębienie. Kluczowa jest bowiem codzienna i sumienna higiena jamy ustnej – zarówno zębów, jak i języka. Aby mieć zdrowe zęby należy myć je przez co najmniej dwie minuty około 2/3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Warto też wspomnieć o diecie bogatej w wapń, fosfor i witaminę D. Poza tym zaleca się częste wizyty kontrolne u stomatologa.
Jak widać nie trudno jest zdrowe zęby – wystarczy tylko chcieć!

Polecane: kampanie Google Ads Poznań.